Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Preschimbare permis de conducere la schimbarea ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Preschimbare permis de conducere la schimbarea buletinului

daca schimb buletinul cu noua adresa mai trebuie sa schimb si permisul de conducere daca este valabil?
Daca aveti permis pe care nu este inscrisa adresa nu este obligatorie schimbarea permisului de conducere.

hg1391
Art. 189. – (1) Politistul rutier este obligat, ca atunci când verifica documentele unui conducator de autovehicul sau tramvai, sa urmareasca daca exista concordanta între datele înscrise în actul de identitate si cele din permisul de conducere. În cazul în care constata neconcordante referitoare la nume, prenume, domiciliu sau resedinta, precum si în cazul în care termenul de valabilitate a expirat, politistul rutier este obligat sa retina permisul de conducere si sa elibereze dovada înlocuitoare a acestuia cu drept de circulatie de 15 zile.
(2) În cazul în care conducatorul de autovehicul sau tramvai are asupra sa numai permisul de conducere, politistul rutier efectueaza verificarile prevazute la art. 184 alin. (2). În cazul în care datele nu corespund, politistul rutier procedeaza conform alin. (1).
(3) Permisul de conducere retinut în conditiile alin. (1) sau (2) se trimite, împreuna cu raportul de retinere, autoritatii competente care l-a eliberat.
din cate am citit dupa noile reglementari nu trebuie schimbat permisul de conducere
Intradevar, se poate considera ca nu mai este obligatorie schimbarea permisului la shimbarea adresei dar sa ne gandim ca in cazul schimbarii adresei in alt judet, daca se suspenda permisul de conducere, dupa trecerea perioadei de suspendare trebuie sa te prezinti la autoritatea care l-a emis ptr a-l ridica.
Iar de la Constanta pana-n Timisoara sau Satu Mare nu este decat o aruncatura de bat!:) Bineinteles ca astea-s exceptii. Ca si in cazul in care conducatorul auto are doar permisul la el iar politistul este obligat sa il verifice in RNEP iar daca constata neconcordante la adresa de domiciliu este obligat sa retina permisul.

Art. 184. –
(2) În cazul în care conducatorul auto are asupra sa numai permisul de conducere, agentul constatator trebuie sa verifice în evidenta daca domiciliul sau, dupa caz resedinta, înscris în document corespunde cu cel din Registrul national de evidenta a persoanelor